İnönü'nün Harf İnkılâbı İtirafı

İşte İsmet İnönü'nün ağzından, harf devriminin asıl amacı:

"Harf devriminin tek amacı ve hatta en önemli amacı okuma yazmanın yaygınlaşmasını sağlama değildir. Okur-yazar oranının düşük oluşunun yegâne sebebi alfabenin öğrenilmesinin zor olduğu değildi. (ki zor da değildir. 2 ayda, 6 yaşında çocuklar çok rahat öğrenebiliyor 'A.B') Uzun yıllar devlet eğitim sorununa eğilmemiş, kütlesel eğitime önem vermemişti.(uzun süren harblerden dolayı 'A.B'. ) ; vermiş olsaydı şüphesiz ki daha yüksek olurdu. Devrimin temel gayelerinden biri yeni nesillere geçmişin kapılarını kapamak, Arap-İslam dünyası ile bağları koparmak ve dinin toplum üzerindeki etkisini zayıflatmaktı.(...) Yeni nesiller, eski yazıyı öğrenemeyecekler, yeni yazı ile çıkan eserleri de biz denetleyecektik.(...)
Din eserleri eski yazıyla yazılmış olduğundan okunmayacak, dinin toplum üzerindeki etkisi azalacaktı."


İnönü, Hatıralar C.II s 223

32 yorum:

Adsız dedi ki...

bi defa saçmalamış olduğunuzu belirtmek isterim, söyle ki: bir türk çocuğu bir ingiliz veya bir fransız vatandaşından çok daha çabuk kendi dilini, türkçeyi öğrenebiliyor. bir türk çoğucu gramerini 3-4 yaşında rahatlıkla konuşabilirken, bir ingiliz 6-7 yaşında anca öğrenebiliyor.

Ayrıca, 1928 lü yıllada okuma yazma oranı yüzde 9 yüzde 10 iken, yeni türk alfabesine geçtikten sonra bu sayı 1935’de % 20,4’e 1950’de % 33,6’ya, 1960’ta ise %39.5’e çıkarılmıştır.

Adsız dedi ki...

Saçmalamış olan sensin. Osmanlıca gramer ile bugün ki gramer aynıdır. Farklı olan sadece harflerdir. Mevzuu da budur zaten. O kadar saçmalamayı istemişsin ki, bunu bile bilmiyorsun.

Yazıyı okumadığın da belli. O zamanlar harb olduğu için okuma yazma oranı düşük idi. İnönü bile bunu söylüyor.

Adsız dedi ki...

Öyle bi konuşmuşsun ki: sanki Osmanlı'nın yüz, iki yüz senelik, bir kaç nesillik bir tarihi var ve bu tarihler arası savaşla geçmiş, bu yüzden okur-yazarlık oranı yüzde dokuzda kalmıştır.
Bu nasıl bir analizdir böyle?

Not: ormanlıca'nın, çinliler gibi sinitik bir dil grameri kullandığını sanıyordum. ay özgür dileriiim...

Adsız dedi ki...

sen neden bahsediyorrsun yok türkce gelene kadar okuma yazma oranı düsüktü felan sen yazılanı bırak iste senin gibi beyinsizlerin yonetimini sağlamak için türkçeyi çıkardılar ve sağlıyolarda zaten

Adsız dedi ki...

bu ülke gelişmesin diye yıllarca senin gibi geri zekalılara okuttular kendi yazdıklarını ondan sonra millet bir birine düstü kendi kendi,lerini yemekle mesgul olan türklere bakarak birde kahkaha attılar ondan sonra ülkemize bir tane buğday getiren bile ülkenin ileri geleni oldu ne ala memleket sabancının koçun piyasadan silinen onemli reportajlarını da saymıyorum artık mezarlarında rahat edemezler umarım hiç birisi koç sabancı gibi adamların patronları kimdi arastıran oldumu hiç serefsiz leri

Adsız dedi ki...

arkadaşım asıl saçmalayan sensin..! ben tartışmanın derinine inmek istemiyorum. Kaldıki türkçenin en kolay dil oldugunu savunuyorsun!Bunun aslında dogru olmadıgını yorum yazındaki imla hatalarından ve devrik cümlelerinden anlaman mümkün..

Adsız dedi ki...

o ilk yorumu yapan arkadaşım sen de şunu unutmaki 600 yıllık tarihimizi şu an okuyamıyoruz sen eminönünden geçerken bir mezar taşında ne yazdığını anlıyormusun ama ingiliz kendi ülkesindeki bir kitabeyi anlar milli benliğini korur çaktınmı o yüzden şimdi onlar daha güçlü konumda şunuda unutma herkes hata yapar tarihe ve millete hıyanete maal olsada dünyada bir çok ülke latin alfabesinin farklı farklı türevlerini kullanır ama yinede aralarında bir dil birliği yoktur flamanca hariç oldu olacak bari flaman alfabesi olsaydı o zaman almanya danimarka avusturya belçikayla felan biraz zorlu bir eğitimden sonra anlaşırdık ha..... ne dersin alfabe dediğin dile göre oluşur alfabeye göre dil zorlanmaz haberi yazanarkadaşa katılıyorum

Adsız dedi ki...

Sayın Orangutan kardeşler, zevezeleği bırakın da, önce birşeyler yazmadan önce bilgi
sahibi olun.

İslam kafanızı iyice HOŞAFA ÇEVİRMİŞ anlaşılan, bilmem bu yazıyı anlayabilecek misiniz?

http://www.sonsuz.us/node/1587

al

http://www.genbilim.com/content/view/674/37/

Adsız dedi ki...

Arkadaşım türkçe yeni bir dil değildir ! Eski Türk toplumlarındaki öz dilimizdir ! Siz neyden bahsediyosunuz ya. Beyinsiz arapların kullandığı dil TÜRK toplumunun dili değildir !

Aybüke dedi ki...

Osmanlıcayla Türkçe arasındaki tek fark alfabedir. Yoksa gayet kolayva öğrenilebilecek bir dildir. Hatta dil bile demek belki doğru olmaz. Kullanılan Arapça harflerle yazılan kelimelerin okunuşu Türkçedir. Bu kadar :) Yani konuşulan dil Türkçe, yazıda kullanılan Arapçadır.

Adsız dedi ki...

1)İnönü'nün görüşlerine sonuna kadar katılıyorum.Araplarla ilişkimizi azaltan en büyük etken dildir.
2)Türkçe-Osmanlıca arasında bir karşılaştırma yapılacaksa, Osmanlıca ezilir, yerin dibine girer.Gerek tarih, gerek dil bilgisi olarak.
3)Osmanlıca-Türkçe arasındaki tek fark alfabe değildir.Bu cümleyi kuran biri kendi tarihinden haberdar değildir.Osmanlıca Farsça-Arapça-Türkçenin harmanladığı bir dildir.Sizin mantığınıza göre arap alfabesi okuyan biri çok rahat osmanlıca anlayabilir.Buna tarihçiler güler.deneyin bakalım arap alfabesini öğrenip osmanlıca metin okumayı :)

Adsız dedi ki...

ÜLKEMİZDE CAHİLLİĞİN SON SEVİYEDE OLDUĞU BELLİ İNÖNÜNÜN GÖRÜŞLERİNE KATILDIĞINI SÖYLEYEN ADAM SİZE İYİ BİR ÖRNEKTİR.
1-SEN OSMANLI ZAMANINDA ORTA ASYADAKİ TÜRKLERİN HANGİ ALFABEYLE YAZDIKLARINI BİLİYOR MUSUN.NEREDEN BİLECEKSİN!HEPSİ ARAP ALFABESİ KULLANIYORLARDI.BİR ALFABE BİRLİĞİ VARDI
2-OSMANLI ALFABESİYLE ARAP ALFABESİ ARASINDA TABİİ Kİ BİR KAÇ HARF FARKI VARDIR.BUNUN SEBEBİ TÜRKÇENİN ARAPÇA KADAR SERT BİR GIRTLAĞA GEREK DUYMAYIŞIDIR BU SEBEPLE BİR KAÇ HARF DEĞİŞTİRMİŞİZDİR FARK SADECE BU!
3-OSMANLICA ZATEN TÜRKÇEDİR.SEN ÖZ TÜRKÇE OLARAK DİVANI LÜĞATİ TÜRK KASTEDİYORSAN ONDA ZATEN 6-7 BİN CİVARINDA KELİME VAR.BUDA ZATEN NE AVRUPA DİLLERİYLE NE DE OSMANLICAYLA KIYASLANABİLİR.EĞER YABANCI KELİMELERDEN DOLAYI BİR LİSAN ÖZÜNÜ KAYBEDİYORSA O ZAMAN BAK MEDENİ ÜLKELERİN DİLLERİNE İNGİLİZCEDE ALMANCADA BİNLERCE HATTA BU DİLLERİN YÜZDE 70'İ YABANCI KELİMELERDEN OLUŞUYOR O ÜLKELERDE SENİN GİBİ ÖZ LİSAN HEVESKARLARI OLMADIĞI İÇİN ONLAR ESKİ EDEBİYATLARINI ANLIYORLAR VE LİSANLARI SAYGIN LİSANLARINDAN. AYRICA SENİN YAZDIĞIN ŞU İKİ SATIRLIK YAZIDA BEN TÜRKÇEDEN ÇOK YABANCI KELİME BULURUM:)DENEYELİM Mİ:)HERKESİN ANLADIĞI KELİME TÜRKÇEDİR.KÖKÜ ARAPÇADA FARSÇADA OLSA.LİSANIMIZI KABİLE LİSANINA ÇEVİRDİNİZ.KAMUS NAMUSTUR.SİZ NAMUSUMUZU SATTINIZ!

Adsız dedi ki...

ORANGUTAN DİYEN AHMAK SEN İLK ÖNCE SAÇMA SAPAN YAZILARI OKUMAYI BIRAKIP DİLBİLİMCİLERİN AĞZINDAN BİR DİLİN ZENGİN OLMASININ UNSURLARI NEDİR ONU ÖĞRENECEKSİN!TÜM DİLBİLİMCİLER DERLER Kİ NE KADAR ÇOK KELİME BİLİRSENİZ O NİSPETTE DÜŞÜNME KAPASİTENİZ GELİŞİR.DİLİMİN SINIRI DÜNYAMIN SINIRI YANİ. O YÜZDEN BİZE DAHA FAZLA KELİME ÖĞRENİN BOL BOL KİTAP OKUYUN DERLER.HER NASIL SORUSUNA GÜZEL KÖTÜ CEVABI VERMEMEK İÇİN BİR DİLİN KELİME HAZNESİNİN ZENGİN OLMASI LAZIMDIR.AYRICA EĞER SEN BİR KELİMEDEN ÇOK FAZLA ANLAM ÇIKARMANIN VE KELİME HAZNESİNİN AZ OLMASINI AVANTAJ OLARAK GÖRÜYORSAN GİT BİR KABİLE DİLİ ÖĞREN! ONLARINKİ DAHA DA AZ! VAY BE DEMEK DAHA DA GELİŞMİŞ DİL ONLARIN Kİ!ALLAH ALLAH NE GÜNLERE KALDIK YAW.ALMANLAR 300 BİN KELİMELİK SÖZLÜK BASIYORLAR BİZİMKİLER ŞÜKÜRLER OLSUN YAKLAŞIK 100 BİN KELİMELİK SÖZLÜĞÜMÜZÜ HAZMEDEMİYORLAR!DEVLETLER KURMUŞ MEDENİYET DİLİ TÜRKÇEYİ KABİLE DİLİNE ÇEVİRMEK İSTEYENLER SİZ BAŞIMIZIN BELASISINIZ

Adsız dedi ki...

"Batı dünyası neden önde, biz neden gerideyiz? Evvel emirde, Batıyla dil ve eğitim ufkumuz çok farklı: İngiltere'de ve Almanya'da ilk eğitim seferberliğinden geçen çocukların kitaplarında 71. 000 kelime var. Bizi ülkemizde ise ilk eğitim için yazılan kitaplarda 6. 000 - 7. 000 kelime bulunuyor. Çocuklarımız da bu sayının yüzde 10'u ile düşünüp konuşuyorlar. Bu büyük bir facianın işareti… Bin kelimeyle düşünüp konuşan nesiller elbette Avrupa seviyesinde eser veremezler. Meselâ, elinde bin tuğlası olan bir adamla kırk bin tuğlası olan bir kimse aynı ölçülerle ev yapabilir mi?"YAVUZ BÜLENT BAKİLERİN BU KİTABINI OKUYUN DAHA FAZLA DA AHMAKLIK ETMEYİN SİZİN OSMANLICA DEDİĞİNİZ O DİLLE BİZ SENELERCE EDEBİYAT YAPTIK VE O GÜNLERDE ANCAK EDEBİYATIMIZI İNGİLİZLERLE YARIŞTIRDIK! FUZULİ İLE SHAKESPEAR YAZDIKLARI ESERLERDE HEMEN HEMEN AYNI ORANDA KELİME HAZNESİ MEVCUTTUR

Adsız dedi ki...

bir dil alfabesine uygun kurallı cümleler kurmak zekayı, yani hızlı düşünmeyi geliştirir ancak, çok kelime bilmek demek ÇOK ZEKİ OLMAK DEMEK DEĞİLDİR!

Bir lehçenin içerisindeki kelime anlamlarının karşılığı olan anlamların zenginliği, sadece ve sadece: ne demek istediğini daha iyi anlatmaya yarar, BUNUN ADI DA EDEBİYATTIR !
Ve iyi bir edebiyatçı bunun ne demek olduğunu iyi bilir...!

papağanlar ve insanlar farklı canlılardır. bir papağan ne demek istediğini bilmez, ama öğrendiklerini tekrarlar.

bu papağan örneğiyle ne demek istediğimi siz daha iyi anlarsınız.

orangutan kardeşler...

tuğlacılara ve üstün zekalılara duyrulur...!

Adsız dedi ki...

cetaylara girmeye hiç gerek yok tek bir soru herşeyi açıklar sanırım herkez şu sorunun cevabını versin özelliklede o çok okumak ve eğtimle övünen arkadaşlar sizin şuana kadar öğrendiğiniz herşeyi bir gece kaldırıp karşınıza ertesi sabah osmanlıca bir gazete ve yazı dili getirilsin bakalım ve hani siz çok eğitimlisinizya hani üç beş üniversite bitirdiniz master yaptınızya yarın sabahtan itibaren siz o yazıyla kalan hayatınıza devam edin bakalım başka bişey söylemeye gerek yok ve atatürk zamanından bu güne kadar olan tarihte devlet arşivlerinden hurda kağıt niyetiyle yabancı ülkelere satılsın ve yeni dile yeni yorumlarla ve farklı anlamlarla sadece çok ama çok az miktarı çevrilsin hadi göreyim sizleri bir gecede değişen dile ayak uydurun ve yeni dille eğtiminize kaldığınız yerden devam edin bakalım

Adsız dedi ki...

millete orangutan diyen sevgili öküz kardeşim,bizde aynen papağan örneğini sana anlatmaya çalışıyoruz ama sen kendi örneğini kendin anlamıyosun. zeki insan, ne dediğini bilir ve bu dediklerini en uygun kelimeleri seçerek anlatmayı yeğler, ama zeki olmayan insan ne dediğini bilmez sadece öğrendiği birkaç kelimeyi tekrarlayıp durur. bu arada bize edebiyatın tanımını yapmaya çalışmışsın ama bi önceki yorumunda verdiğin sayfada anlatılanlara göre türkçesi iyi olan birinin matematiği de iyi olmalı ki türkçeyi tam anlamıyla kulanabilsin ve edebiyat yapabilsin.

Adsız dedi ki...

Ataturk un sizin gibi arapcilara en buyuk darbesi KURANI Turkceye cevirtmesi olmustur . Siz ona "namussuz pezevenk' diye hakaret ediyorsunuz neden?Cunku kadinlarin basini actirdi.Ama O kadin koleler edinip onlari para karsiligi satmamistir kurani Turkce ye cevirtip ASILPEZEVENKLERIN kimler oldugunu Yuce Turk Ulusuna gostermek istedi
AKINCILAR SIZLER PEZEVENKLIK INANCININ TOHUMLARISINIZ
ISTE KANITI.....OKUYUN OKUTUN...
....

NUR suresi 33. Ayetوَلْيَسْتَعْفِفِ الَّذِينَ لَا يَجِدُونَ نِكَاحًا حَتَّى يُغْنِيَهُمْ اللَّهُ مِن فَضْلِهِ وَالَّذِينَ يَبْتَغُونَ الْكِتَابَ مِمَّا
مَلَكَتْ أَيْمَانُكُمْ فَكَاتِبُوهُمْ إِنْ عَلِمْتُمْ فِيهِمْ خَيْرًا وَآتُوهُم مِّن مَّالِ اللَّهِ الَّذِي آتَاكُمْ وَلَا تُكْرِهُوا فَتَيَاتِكُمْ عَلَى الْبِغَاء إِنْ أَرَدْنَ تَحَصُّنًا لِّتَبْتَغُوا عَرَضَ الْحَيَاةِ الدُّنْيَا وَمَن يُكْرِههُّنَّ فَإِنَّ اللَّهَ مِن بَعْدِ إِكْرَاهِهِنَّ غَفُورٌ رَّحِيمٌ
Velyesta’fifillezîne lâ yecidûne nikâhan hattâ yugniyehumullâhu min fadlih(fadlihi), vellezîne yebtegûnel kitâbe mimmâ meleket eymânukum fe kâtibûhum in alimtum fîhim hayren, ve âtûhum min mâlillâhillezî âtâkum, ve lâ tukrihû feteyâtikum alel bigâi in eradne tehassunen li tebtegû aradal hayâtid dunyâ ve men yukrıhhunne fe innellâhe min ba’di ikrâhihinne gafûrun rahîm(rahîmun).

Süleyman Ateş : Evlenme (imkânı) bulamayanlar, Allâh kendilerini lutfundan zengin edinceye kadar iffetlerini korusunlar. Ellerinizin altında bulunan (köle ve câriye)lerden, mükâtebe (akdi) yapmak isteyenlerle -eğer kendilerinde hayır görürseniz- mükâtebe yapın ve Allâh'ın size verdiği malından onlara da verin. Dünyâ hayâtının geçici menfaatini elde etmek için, NAMUSLU KALMAK ISTEYEN CARIYELERINIZI FUHSA ZORLAMAYIN. Kim onları (fuhşa) zorlarsa, şüphesiz Allâh (fuhşa) zorlanmalarından sonra (o kadınlara karşı) bağışlayıcı, esirgeyicidir.

İbni Kesir : Evlenemeyenler de; kendilerini Allah, lutfuyla zenginleştirinceye kadar iffetli davransınlar. Kölelerinizden hür olmak için bedel vermek isteyenlerin bedel vermelerini kabul edin. Şayet onlarda bir hayır görüyorsanız Ve Allah'ın size verdiği maldan onlara verin. Dünya hayatının geçici menfaatını elde etmek için IFFETLI OLMAK ISTEYEN CARIYELERINIZI FUHSA ZORLAMAYIN. Kim onları zorlarsa şüphesiz ki Allah, onların zorlamalarından sonra da Gafur'dur, Rahim'dir.

Elmalılı (sadeleştirilmiş - 2) : Evlenme imkanını bulamayanlar ise, Allah, lütfu ile kendilerini varlıklı kılıncaya kadar iffetlerini korusunlar. Ellerinizin altında bulunanlardan (köleler ve cariyelerden) mükatebe yapmak isteyenlerle, eğer kendilerinde (hürriyete kavuşmalarında kendileri için) bir iyilik görüyorsanız, hemen mükatebe yapın. Allah'ın size vermiş olduğu malından siz de onlara verin. Dünya hayatının geçici menfaatlerini elde edeceksiniz diye, NAMUSLU KALMAK ISTEYEN CARIYELERINIZI FUHSA ZORLAMAYIN. Kim onları zor altında bırakırsa, bilinmelidir ki, zorlanmalarından sonra Allah (onlar için) çok bağışlayıcı ve merhametlidir.

İmam İskender Ali Mihr
: Ve nikâha (imkân) bulamayanlar, Allah onları fazlından gani (zengin) kılıncaya kadar iffetlerini korusunlar! Ellerinizin altında malik olduklarınızdan (kölelerinizden, cariyelerinizden) yazılı antlaşma (mukatebe yapmak: para kazanıp, bedelini ödeyerek azad olmak) isteyenlere, eğer onlarda hayır olduğunu bilirseniz, o zaman yazılı antlaşma (mukatebe) yapınız. Ve Allah'ın size verdiği mallardan onlara veriniz. GENC CARIYELERINIZI, EGER NAMUSLARINI KORUMAK (iffetli kalmak) ISTERLERSE, dünya hayatının malını isteyerek fuhşa (zinaya) zorlamayınız. Kim onları fuhşa (zinaya) zorlarsa, o taktirde muhakkak ki Allah, onların zorlanmalarından sonra Gafur'dur (mağfiret edendir) Rahîm'dir (rahmet esmasıyla tecelli edendir).

""EGER NAMUSLU KAMAK ISTERLER ISE"" yani namuslu kalmak istemezlerse fuhus yaptirabilirsiniz.APACIOK YAZIYOR Pezevenklik arablarda serbesttir arap millicisi akinci beyine duyurulur
Inanmassan pezevenk misirlipici ne sor onun babasi misirli bir yahudi arapcayi iyi bilir...TANRI TURKU KORUSUN

Adsız dedi ki...

Bunlari sen mi yazdin yoksa kopyala yapistir mi yaptin. Bu ayeti senin gibi salaklar ancak böyle anlar.


""EGER NAMUSLU KAMAK ISTERLER ISE"" yani namuslu kalmak istemezlerse fuhus yaptirabilirsiniz.APACIOK YAZIYOR Pezevenklik arablarda serbesttir arap millicisi akinci beyine duyurulur

E gerizekali sen din alimi misin ki Kuran-i böyle kafana göre yorumluyorsun. Siz kemalitler dünyanin gelmis geçmis en aptal insanlarisiniz. Dünyada çakili çiviniz yok çakili çivileride sökmüssünüz. Ama bunu sökemediniz sökemezsinizde çünkü Allah C.C. korumasi altindadir. Kadir misir oglundan yediklerinizi çikaramiyorsunuz heralde binlerce Türk genci Beton kemalin yalanlarini ondan ögreniyor iyi geçiriyor kemalistlere sayiniz hen geçen gün azaliyor tek tek yok olacaksiniz piç o€lu piçler

Adsız dedi ki...

Bir kere yukarıdaki arkadaşa katılmıyorum. Harf devrimi yapıldıktan sonra okuma-yazma oranı yüksek seviyelerden %6'ya kadar inmiştir. Saçmalamanın manası yok.

Adsız dedi ki...

Herkesi edebe davet ediyorum.tarihte yanlislar yapilmistir dil devrimide bunlardan biridir. Cunku dedesinin mezar tasini okuyamamak bile meseleyi ozetler.ama tartisirken lutfen saygi

Adsız dedi ki...

hala cumhurıyet dönemini savunmaya calısan anguslar cihan imparatorluğu osmanlı ile cumhurıyet dönemini nasıl bır tutarsınız bu kadarmı körsünüz arkadaş neyle neyı mukyese edıyorsunuz türklerin en rezil tarıhı cumhurıyetle baslamıstır

Adsız dedi ki...

Osmanlı ca dediğiniz alfabe ile zerre toprak parçası verilmemiş olup Türk çe dediğiniz alfabe ile
3 kıta 7 denize hükmetmiş bi devleti satıp milletimizi parçaladılar

Türkçe ile Vatan hainliklerini silip kendilerini kahraman ilan ettiklerini apaçık söylüyor İnönü ve aşikarı görmemezlikten gelip Osmanlı gibi destansılaşmış bir medeniyeti ezmeye çalışıyorsun

Adsız dedi ki...

İsmet İnönü'nün hatıralı adlı bu kitabı piyasada bulabilir miyiz? İsmet İnönü'nün hatıraları isimli kitapta böyle ifadelerin olmadığı iddia eden kemalistler var. Sonraki baskılarda bu bölüm çıkarılmış olabilir mi?

Adsız dedi ki...

İSLAM KAFANIZI HOŞAFA ÇEVİRMİŞ DİYEN ARKADAŞ,SÖYLER MİSİN SEN HANGİ DİNE MENSUPSUN Kİ YADA DEĞİLSİNKİ MAŞALLAH OSMANLICANIN ASLINDA TÜRKÇE OLDUĞUNU BİLMİYORSUN.OSMANLICA DENİLEN TÜRKÇENİN ARAP HARFLERİ KULLANILARAK YAZILMASIDIR.BU 1928 DE DEĞİŞTİRİLMİŞ ARAP HARFLERİ YERİNE LATİN HARFLERİ GETİRİLMİŞTİR.

Nurgül dedi ki...

İnanamıyorum :(((((((

Adsız dedi ki...

türklerin en rezil tarıhı cumhurıyetle başlamıştır... diyen kişi padişahlar kadınlarla uğraşacaklarına devletleriyle uğraşsalardı cihan imparatorluğunu bu hale getirmeselerdi o zaman Osmanlıcanızı konuşurdunuz..

Adsız dedi ki...

siktiğimi kemalistleri latin harfler türklerin mi oda gavurun o zaman neden ingilizce öğreniyorsun o kadar islam ı hazmedemiyorsunuz ki gavurun un dilini hazmettiğiniz kadar bir gün zafer islamın olacaktık putlar yıkılacak o öküzlere sesleniyorum bu millet M.KAMAL i beniseseydi bugün chp yüzde yetmiş beş 75 oy alırdı demek millet o gay götvereni istmeiyor

Adsız dedi ki...

bu kemalistler avrupa lılara göt vermekten bıkmadılar nerdeyse nalarını ,bacılarını ,avratlarını ,s..... ler ya bırakın şu batı hayranlığını ,bize ne getirdi batı rezillik ,içki kumar fuhuş zina zaten bu onlarda mubah eğer siz de kendinizde mubah görmek istiyorsanız takılın o trenin vagunlarına ,yukarıda yazıklarımı s.... bir avrupa lı olur elbet .avrupa sana ne getirdi .ahlak çöktü .sömürü devam ediyor,rezillik diz boyu ,memleket diplomalı cahille dolu,zenginler hep sosyalistler ,siyonistler,yahudiler,ermeniler,sonları hep ler le bitiyor işte sizin muasır medeniyetiniz budur

Adsız dedi ki...

en üstteki arkadaş 1928de okuma yazma oranının yüzde 8 9 olduğunu iddaa etmiş benim bu arkadaşa bi sorum olacak hangi dile göre ?? önce git 1928de osmanlıca okuma yazma oranına bak... haa bide çocukların dillerini daha rahat öğrenebildiğini söylüyor işte sorunda tam bu dilimizin ne kadar basit olduğunu gösteriyor arrtık uyanın harf inkılabı bu milletin eçmişiyle bağını kesmek için bu millete vurulmuş çok büyük bir darbedir özünüze dönün osmanlıca konuşun !!

Adsız dedi ki...

http://tibbiyelihikmet.wordpress.com/2014/09/11/yobazin-inonuye-attigi-iftira-ve-harf-devrimi-yalani/

Hayatınız yalan

Hayri Taş dedi ki...

bak bu adam delilleriyle anlatmış anlayana sivrisinek saz anlamayana davul zurna az

https://www.youtube.com/watch?v=aIN4fv9nvb8